Články & návody

PROKA Design s.r.o. - betonová stěrka do kuchyně.  

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Karissa Corp SEzateplení fasád minerální vatou i polystyrenem.

Trápí Vás vlhké zdivo? Kontaktujte HW - PANTY, spol. s r. o.

Senior Park Hlušovice - alternativa pro domov pro seniory Olomouc.

MBL spol. s r.o. - stříkaný sklolaminát Brno.

ROSA In s.r.o. - rekuperace na klíč.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek na míru Jihlava.

Komíny Plachý - nerezové komíny Brno.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

Zámkář Jan Hanák - nouzové otevření dveří od bytu i auta v Brně a okolí.

DRATEL, s.r.o. - elektroinstalace Brno.

Rizikové kácení stromů a důvody, proč se do něj nepouštět svépomocí

Rizikové kácení stromů se týká především vzrostlých stromů, které je potřeba postupným kácením doslova odřezávat. V tomto bodě ale nastává zvýšené riziko zranění, proto je vhodné přenechat tuto činnost profesionálům. Odborný pracovník pracuje s řetězovou pilou přímo v korunách vzrostlého stromu. Pokud na strom není možné vylézt, využívá se vysokozdvižné plošiny, která přinese pracovníkovi o něco větší bezpečí.

Kdy se provádí rizikové kácení stromů

Máte-li vzrostlý strom na svém pozemku, který už ohrožuje vás i vaše okolí, pak je vhodné přivolat profesionály. Rizikové kácení stromů však bývá často součástí likvidace nebo úprav stromů po kalamitách, které způsobili například vítr, námraza nebo nadměrné sněžení, anebo při odstraňování škod po bouračce a jiných okolností.

Nechte rizika na profesionálech

Nebezpečné stromolezecké práce raději nechte na odborníky, kteří mají potřebnou techniku a především i zkušenosti. Jedná se o povolání s vysokým nebezpečím a v žádném případě není doporučeno kácení svépomocí. Je nutné si také uvědomit, že vykonavatel práce ohrožuje nejen svůj život, ale také život pod sebou. Při nedbalé práci může dojít v nejlepším případě ke škodám na majetku, v těch horších k těžkým poranění nebo úmrtí.

Profesionální tým využívá základních fyzikálních principů. V jejich výbavě najdeme kladky, páky, lana, tření a další jednoduché nástroje, které výrazně usnadňují práci. Dále je možné použití bagru pro zatížení stromu ve větší výšce, ocelových lan a navijáku na traktoru, který strom přitáhnou požadovaným směrem.

Proč odřezávat stromy postupně

Jak už bylo uvedeno, možné škody na majetku jsou více než jasné. Proto se přistupuje k opatrnému odřezávání jednotlivých větví stromů. Vzrostlý strom navíc častokrát nejde pokácet ani vzhledem k místu svého růstu. Pokud je strom v bytové zástavbě, nemá prostor pro přímé pokácení. Postupným odřezáváním tak předejdete očekávaným problémům.

Povolení ke kácení stromů

Na kácení vzrostlých stromů pamatuje také zákon. Ten uvádí, že stromy lze kácet pouze do výšky 130 cm nad zemí s obvodem menší jak 80 cm. Kácet můžete také keře, pokud porost nepřesahuje 40 m2. Pro udělení povolení ke kácení většího stromu než je uvedeno, je nutné tuto záležitost oznámit do 15 dnů místně příslušnému orgánu ochrany přírody.

Fotografie