Články & návody

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Karissa Corp SEzateplení fasád minerální vatou i polystyrenem.

Trápí Vás vlhké zdivo? Kontaktujte HW - PANTY, spol. s r. o.

Senior Park Hlušovice - alternativa pro domov pro seniory Olomouc.

MBL spol. s r.o. - stříkaný sklolaminát Brno.

ROSA In s.r.o. - rekuperace na klíč.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek na míru Jihlava.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

Zámkář Jan Hanák - nouzové otevření dveří od bytu i auta v Brně a okolí.

DRATEL, s.r.o. - elektroinstalace Brno.

Oživte zahradu jezírkem

Ještě, než se pustíte do vybudování zahradního jezírka, zvažte jeho velikost vzhledem k pozemku. Neméně důležité je také jeho umístění zejména s ohledem na bezpečnost dětí a domácích zvířat.
Pokud budete chtít ve vodě pěstovat rostliny, je podstatný dostatek slunečního svitu a také hloubka, která musí pro rostliny být minimálně 50 cm. Chov okrasných ryb vyžaduje větší a hlavně hlubší vodní plochu. V zimě je třeba o ryby pečovat, prorážet let kvůli vzduchu a také vodu provzdušňovat.

Jak postupovat při budování jezírka

Nejprve pochopitelně vyhloubíme jámu, jejíž tvar záleží pouze na naší fantazii. Na dno pak položíme fólii, aby se nám voda neztratila. Jinou možností je prefabrikované jezírko, které lze zakoupit. Má výhodu ve snadné manipulaci při stavbě a rostliny v něm lépe odolávají mrazům. Při variantě s fólií nejprve vysypte jámu pískem, na který položte geotextilii a teprve na ni natáhněte fólii. Její okraje se musí zatížit kameny, zeminou či pískem a poté můžete napustit vodu. Nezapomeňte na přívod a přepad vody.

S filtrací nebo bez?

Rozhodnutí, zda zvolit filtraci pro zahradní jezírko či nikoli, závisí na několika faktorech, včetně velikosti jezírka, typu ryb a rostlin, které do něj plánujete umístit a vašich preferencích ohledně údržby. Filtrace má několik zásadních výhod: udržování čisté a průzračné vody, odstraňování nečistot a přebytečných živin a minimalizace problémů s řasami a zahníváním.

Pokud plánujete realizovat menší jezírko bez ryb a s minimálními organickými zbytky, můžete zvolit bezfiltrační systém a spoléhat se na přirozenou filtraci pomocí vodních rostlin a mikroorganismů. Tato volba je ekologicky šetrnější, ale není vhodná pro každého. V případě, že máte v plánu mít v jezírku ryby nebo máte větší jezírko, filtrace může být pro udržení kvality vody nezbytná. Filtrační systémy mohou být mechanické (odstraňují nečistoty z vody) nebo biologické (rozkládají organické látky). Existují různé typy filtrů, včetně tlakových filtrů, biofiltrů a UV sterilizátorů, které jsou dokonale přizpůsobeny potřebám konkrétního jezírka. Optimální variantou je poradit se s vyškolenými odborníky, kteří vám v této otázce zcela jistě poradí.

Jaké rostliny pěstovat

Záleží na velikosti jezírka. Pokud bude jeho plocha malá, je vhodný například blatouch nebo vachta, které se příliš nerozrůstají. Pro větší plochy a hlavně hloubky jsou ideální lekníny, stulíky, plavín štítnatý, případně cizokrajná kalatka. Tyto rostliny mají kromě okrasné funkce také význam v tom, že jejich kořeny čistí vodu. Na větší plochy s mělkou vodou lze vysazovat rákos, orobinec, šáchor a další. Kvetoucími vodními rostlinami jsou modrokráska srdčitá nebo vodoklas. Ty se však musí na zimu vyjmout a uschovat před mrazem.
Rozlišujeme také rostliny podle růstu na ponořené a plovoucí. Ponořené jsou výhodné pro čištění vody, neboť odčerpávají živiny a zamezují tvorbě řas a sinic. To jsou například žebratka, stolístky, prustka atd. Pak jsou to rostliny plovoucí, jako je tokozelka, drobnička bezkořenná či řezan pilolistý.

Chov ryb

Výběr vhodných ryb pro zahradní jezírko závisí na několika faktorech, včetně velikosti jezírka, klimatických podmínek ve vaší oblasti a vašich osobních preferencích. Některé ryby jsou vhodné pro menší jezírka, zatímco jiné potřebují větší prostor a specifické podmínky. Zde je přehled některých ryb, které můžete pro chov v zahradním jezírku zvážit:

  • Zlaté rybky (Carassius auratus): Zlaté rybky jsou populární volbou pro zahradní jezírka. Jsou odolné, nenáročné a krásně se pohybují ve vodě. Navíc je dostupná široká škála barevných variant.
  • Koi kapři (Cyprinus carpio): Koi kapři jsou známí svou krásnou barvou a vzorovanými šupinami. Jsou větší než zlaté rybky a mohou dosáhnout impozantních rozměrů. Pro chov koi kaprů je zapotřebí hlubšího a většího jezírka.
  • Pestřenky (Percidae): Pestřenky jsou menší sladkovodní ryby, které jsou vhodné pro menší jezírka. Jsou známé svými pestrobarevnými vzory a jsou obecně velmi aktivními rybami.
  • Švihadla (Notemigonus crysoleucas): Švihadla jsou drobné ryby, které se často umisťují do jezírek jako potrava pro větší ryby nebo jako ryby, které udržují čistotu vody. Jsou oblíbené zejména pro svou schopnost požírání larev komárů.

Ať už si zvolíte jakýkoliv druh nezapomínejte na správné krmení, monitorování zdraví ryb a udržování stabilních podmínek v jezírku.

Doporučujeme! Než se rozhodnete pro konkrétní druh ryb, konzultujte výběr s místními zahradními odborníky nebo poradci v obchodech s rybami, abyste se ujistili, že vybrané typy budou vhodné pro vaše podmínky.

Vysazování rostlin

Vodní rostliny lze vysazovat v průběhu celého vegetačního období, ovšem ideálním časem je jaro a začátek léta, aby dobře zakořenily. Je dobré postupovat podle plánku, ve kterém si vymezíte jednotlivé zóny pro určité druhy. Pro očekávaný efekt vezměte v úvahu jejich různou barevnost a výšku. Způsob vysazování je různý a liší se především podle hloubky jezírka. Buď se vysazuje do sítí, nebo do košů umístěných na rovném dnu. Koš se nejprve vystele geotextílií, do té nasypeme substrát, který musíme zatížit kameny nebo štěrkem. Máme-li malé rostlinky, můžeme je prostrčit oky sítě či koše a zasadit do substrátu. Pro větší rostliny je nutno použít sítě s kapsami.

Péče o jezírko

Péče o zahradní jezírko je základním prvkem pro udržení jeho krásy a zdraví. Pravidelná péče může zahrnovat několik klíčových kroků. Prvním je udržování čistoty vody, což lze dosáhnout pomocí filtračního systému a pravidelného odstraňování nečistot, jako jsou listy a usazeniny na dně jezírka. Dále je důležité sledovat kvalitu vody a zajistit, aby byla vhodná pro život vodních rostlin a ryb, případně používat vhodné chemické prostředky na úpravu vody. Kontrola rostlin v jezírku je také nezbytná, aby se zabránilo přerůstání a přetížení vodních rostlin. Pravidelné kontroly mohou kromě jiného odhalit i praskliny nebo poškození a zabránit tak nežádoucímu úniku vody.

Speciální péči je nutné věnovat jezírku v zimních měsících. Jen tak totiž zajistíte, že nedojde jak k poškození jezírka, tak ani k znehodnocení rostlin nebo úhynu ryb. Prvním krokem při zazimování je odstranění listí a organických zbytků z vody. Měli byste také snížit frekvenci krmení ryb, protože během zimy mají ryby redukovanou aktivitu a nepotřebují tak mnoho potravy. Dále je na místě rozmyslet si instalaci jezírkového ohřívače nebo plovoucího ohřívače, který udržuje vodu nad bodem mrazu a zabraňuje tak zamrznutí povrchu jezírka. To je důležité nejen pro ryby, ale také pro udržení dostatečného přístupu kyslíku v jezírku.

Pokud máte v jezírku navíc exotické rostliny, měli byste je umístit do hlubší části jezírka, kde budou chráněny před mrazem. Mnohé rostliny mohou být též odstraněny z kořenového systému a uskladněny v chladném a suchém prostoru mimo vodní plochu. Posledním krok spočívá v pravidelných kontrolách vody a odstraňování případných ledových ker.

Celkově je i během zimy důležité pravidelně monitorovat vaše jezírko, tak, abyste mohli včas reagovat na případné problémy a zajistit, že vaše vodní zahrada zůstane zdravá a krásná i v náročných zimních podmínkách.

Hledáte přehledný katalog firem? Zkuste Katalog.cz