
Ještě, než se pustíte do vybudování zahradního jezírka, zvažte jeho velikost vzhledem k pozemku. Neméně důležité je také jeho umístění zejména s ohledem na bezpečnost dětí a domácích zvířat.
Pokud budete chtít ve vodě pěstovat rostliny, je podstatný dostatek slunečního svitu a také hloubka, která musí pro rostliny být minimálně 50 cm. Chov okrasných ryb vyžaduje větší a hlavně hlubší vodní plochu. V zimě je třeba o ryby pečovat, prorážet let kvůli vzduchu a také vodu provzdušňovat.
Jak postupovat při budování jezírka
Nejprve pochopitelně vyhloubíme jámu, jejíž tvar záleží pouze na naší fantazii. Na dno pak položíme fólii, aby se nám voda neztratila. Jinou možností je prefabrikované jezírko, které lze zakoupit. Má výhodu ve snadné manipulaci při stavbě a rostliny v něm lépe odolávají mrazům. Při variantě s fólií nejprve vysypte jámu pískem, na který položte geotextilii a teprve na ni natáhněte fólii. Její okraje se musí zatížit kameny, zeminou či pískem a poté můžete napustit vodu. Nezapomeňte na přívod a přepad vody.
Jaké rostliny pěstovat
Záleží na velikosti jezírka. Pokud bude jeho plocha malá, je vhodný například blatouch nebo vachta, které se příliš nerozrůstají. Pro větší plochy a hlavně hloubky jsou ideální lekníny, stulíky, plavín štítnatý, případně cizokrajná kalatka. Tyto rostliny mají kromě okrasné funkce také význam v tom, že jejich kořeny čistí vodu. Na větší plochy s mělkou vodou lze vysazovat rákos, orobinec, šáchor a další. Kvetoucími vodními rostlinami jsou modrokráska srdčitá nebo vodoklas. Ty se však musí na zimu vyjmout a uschovat před mrazem.
Rozlišujeme také rostliny podle růstu na ponořené a plovoucí. Ponořené jsou výhodné pro čištění vody, neboť odčerpávají živiny a zamezují tvorbě řas a sinic. To jsou například žebratka, stolístky, prustka atd. Pak jsou to rostliny plovoucí, jako je tokozelka, drobnička bezkořenná či řezan pilolistý.
Vysazování rostlin
Vodní rostliny lze vysazovat v průběhu celého vegetačního období, ovšem ideálním časem je jaro a začátek léta, aby dobře zakořenily. Je dobré postupovat podle plánku, ve kterém si vymezíte jednotlivé zóny pro určité druhy. Pro očekávaný efekt vezměte v úvahu jejich různou barevnost a výšku. Způsob vysazování je různý a liší se především podle hloubky jezírka. Buď se vysazuje do sítí, nebo do košů umístěných na rovném dnu. Koš se nejprve vystele geotextílií, do té nasypeme substrát, který musíme zatížit kameny nebo štěrkem. Máme-li malé rostlinky, můžeme je prostrčit oky sítě či koše a zasadit do substrátu. Pro větší rostliny je nutno použít sítě s kapsami.