Články & návody

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Karissa Corp SEzateplení fasád minerální vatou i polystyrenem.

Trápí Vás vlhké zdivo? Kontaktujte HW - PANTY, spol. s r. o.

Senior Park Hlušovice - alternativa pro domov pro seniory Olomouc.

MBL spol. s r.o. - stříkaný sklolaminát Brno.

ROSA In s.r.o. - rekuperace na klíč.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek na míru Jihlava.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

Zámkář Jan Hanák - nouzové otevření dveří od bytu i auta v Brně a okolí.

DRATEL, s.r.o. - elektroinstalace Brno.

Krásný trávník i v létě aneb jak předejít vysychání

Trávník je dominantou celé zahrady. Zejména v létě si jeho benefity užívají všichni členové rodiny. Co je totiž lepšího, než se projít s bosými nohami v trávě? Jak, ale trávník udržet krásný a svěží, když venku panují vysoké teploty? Nebojte, je to možné. Jen je nutné dodržovat několik zásad.

Nejdůležitější je závlaha

I ten největší laik jistě ví, že zdravý trávník se pozná podle barvy, ucelenosti a svěžesti. Bohužel vlivem letních teplot nejsou tyto faktory často splněny a trávník postupně sesychá a při nepodařené záchraně bude při nové sezóně vyžadovat určitou renovaci. Naštěstí se tomuto stavu dá jednoduše předejít. Naprostým základem je závlaha, pro kterou je vhodné využívat dešťovou vodu. V případě, že tedy máte retenční nádrž nebo sud na dešťovku patříte mezi šťastlivce, kteří mohou zalévat bez ohledu na místní vyhlášky, které často v letních dnech regulují zavlažování z vodovodního řádu.

Ať už však v konečném důsledku zvolíte jakýkoliv vodovodní zdroj, vždy dbejte na časy zalévání. V létě zásadně zaléváme buď brzy ráno nebo až večer po západu slunce. Během dne je tráva vystavena slunečnímu záření a její kropení by naopak mohlo způsobit spálení.

U starších trávníků zalévání nemusíte tolik řešit, tráva už je zakořeněná a vydrží i náročnější podmínky. Naopak mladý pažit je více náchylný, a proto ho zejména první rok opravdu důsledně proléváme.

S určením optimální závlahy vám může pomoci i jednoduché pravidlo. Projděte se po trávníku a pokud za vámi zůstávají slehlé stopy, je to indikátor nedostatečné vlhkosti.

Na výživu nelze zapomínat ani v létě

Pokud se řídíte obecnými radami pro udržení krásného trávníku jistě víte, že existují nejrůznější typy hnojiv. Hnojiva jsou velmi prospěšná a dodávají pažitu chybějící živiny a minerály. Nejen proto, že léto je náročné období, vyžaduje trávník i v této sezóně pravidelné hnojení. Specializované obchody a hobbymarkety prodávají unikátní hnojiva pro období jara a léta. Ty jsou nejčastěji buď ve formě granulí nebo ve formě roztoku. V obou případech je však důležité po aplikaci trávník dostatečně zavlažit, aby opět nedošlo k nežádoucímu spálení. Odborníci se taktéž shodují, že hnojení je optimální provádět jednou měsíčně pár dnů po sečení.

I sečení má svá pravidla

Aby si trávník dokázal uchovat vlhkost a byl tak chráněn před nárůstem teplot, nezkracujeme ho tolik jako v jiných obdobích. Naopak se doporučuje sekat častěji, ale zkracovat, tak, aby délka trávy nebyla nikdy nižší než 3 cm. Stejně jako u závlahy i zde platí, že nikdy nesekáme za přímého slunce.

Tip! Správné sečení lze podpořit i pravidelným ostřením nožů sekačky.

Užitečná funkce mulčování

Moderní sekačky jsou dnes často vybaveny i funkcí mulčování. Význam spočívá v tom, že nůž sekačky rozseká trávu na malé kousky, které následně v trávníku zanechá. To však ničemu nevadí, protože posečená tráva je plná živin a funguje jako ekologické hnojení. Jediné co, tak je důležité, seč rovnoměrně rozprostřít po celé ploše trávníku, tak, aby tráva mohla přirozeně dýchat a dostala se k ní potřebná vláha.

Zkuste se výše uvedenými radami řídit a uvidíte, že pažit se vám za vaši péči odvděčí.

 

Fotografie