Články & návody

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Karissa Corp SEzateplení fasád minerální vatou i polystyrenem.

Trápí Vás vlhké zdivo? Kontaktujte HW - PANTY, spol. s r. o.

Senior Park Hlušovice - alternativa pro domov pro seniory Olomouc.

MBL spol. s r.o. - stříkaný sklolaminát Brno.

ROSA In s.r.o. - rekuperace na klíč.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek na míru Jihlava.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

Zámkář Jan Hanák - nouzové otevření dveří od bytu i auta v Brně a okolí.

DRATEL, s.r.o. - elektroinstalace Brno.

Jak udělat ze své zahrady domov pro ptactvo?

Zahrada není jen prostorem pro rostliny, ale i pro živočichy. Jejich přítomnost je nejen prospěšná, ale důležitá i pro celkový ekosystém. Pokud s přítomností živočichů nemáte problém, můžete jim svou zahradu speciálně přizpůsobit. Určitě jste již slyšeli o domečkách pro hmyz, kde se často ubytovávají hlavně včelky, které následně opylovávají rostliny ve vaší zahradě. V dnešním článku však nebudeme cílit na drobný hmyz, ale na ptactvo. Jejich přítomnost v přírodě je taktéž velmi podstatná a svým zpěvem a výskytem dokáží krásně oživit každý všední den. Jak jim pobyt v zahradě zpříjemnit a co jistě ocení?

Základem je správná potrava

Výběr správného krmiva pro venkovní ptactvo je klíčové pro jejich zdraví a pohodu. Různé druhy ptactva mají odlišné potřeby, a proto je důležité vybrat krmivo, které jim poskytne potřebné živiny. Obecně se však doporučují:

  • slunečnicová semínka

Slunečnicová semena jsou oblíbeným zdrojem energie pro mnoho druhů ptáků, včetně vrabců, strnadů a sýkorek. Lze je zakoupit v různých formách a objemech.

  • míchané směsi

Existují speciální směsi krmiv určené pro venkovní ptactvo. Tyto směsi obvykle obsahují různá semena, ořechy a sušené ovoce, což poskytuje ptáčkům různorodou stravu.

  • sójové boby

Sójové boby jsou bohatým zdrojem bílkovin a jsou oblíbené u mnoha druhů ptáků, zejména v období hnízdění.

  • ovesné vločky a jáhly

Ovesné vločky a jáhly jsou vhodné pro mnoho druhů ptáků, a to zejména proto, že poskytují rychlou energii.

  • tukové krmivo

Krmivo bohaté na tuk, jako jsou oříšky nebo sádlo, je vynikajícím způsobem, jak poskytnout ptákům potřebné kalorie, zejména v zimních měsících.

  • ovocné krmivo

Některé druhy ptáků ocení sušené ovoce, jako jsou hrozny, jablka nebo švestky. Toto krmivo přitahuje zejména špačky a kosy.

  • hmyzí krmivo

Pro některé druhy ptáků, zejména hnízdících ptáků a mláďat, je vhodné hmyzí krmivo např. ve formě sušených hmyzích larev.

Krmítko, závěsné koule nebo budka?

Po tom, co jsme rozebrali potravu je třeba vyřešit její uložení. Tedy to, kam ptáčci budou lítat a kde budou mít svůj prostor. Obecně je vhodné umístit krmítko, závěsnou kouli nebo celý domeček na místo, kde nebudou ptáčci primárně rušeni a budou se zde cítit bezpečně. Ideální je nějaký kout zahrady, kolem stromů nebo keřů, aby ptáčci byli chráněni, ale zároveň abyste je mohli z dálky pozorovat a užívat si jejich přítomnost.

V případě, že jste vybrali vhodné místo je načase zvolit konkrétní druh krmítka. Pro správné rozhodnutí je nejlepší vzít v úvahu prostorové možnosti a materiál. Do zahrady se krásně hodí dřevo, které je taktéž přírodním materiálem a nenarušuje tedy soulad s přírodou. Lze tedy volit mezi klasickými dřevěnými krmítky na nožičce nebo těmi, které lze zavěsit na strom. Oba druhy seženete jak v hobbymarketech, tak si je lze i celkem snadno vyrobit sami.

V případě, že chcete ptáčkům poskytnout kromě potravy i útočiště, lze zvolit budku. Ty si také lze snadno vyrobit nebo zakoupit a následně umístit na kmen stromu nebo třeba na plot. Pokud nemáte dostatek místa, a přesto chcete ptactvo krmit, seženete i závěsné koule s potravou, které se jednoduše zavěsí na větev a nezabírají téměř žádné místo.

Nezapomeňte na vodu

Chcete-li pobyt ptactvu na své zahradě zpříjemnit se vším všudy, nezapomeňte na pítko. Zejména v teplých letních měsících je potřeba vody velmi důležitá. Kromě toho, že se ptáčci z pítka napijí se zde mohou i osvěžit a nabrat ztracenou energii. Jako pítko může skvěle posloužit stará keramická nebo plechová nádoba, kterou umístíte na rovný povrch a naplníte vodou. Pro snazší přístup lze dovnitř umístit pár oblázků nebo kamínků. Výhodou venkovního pítka je navíc i fakt, že kromě ptactva pomůžete i dalšímu hmyzu. Vodu v parném létě totiž ocení i včely, vážky či motýli. Jediné co, tak nezapomeňte vodu pravidelně měnit, aby se v ní nehromadily případné bakterie a předešlo se tak onemocnění ptactva. Tento fakt mimo jiné platí i pro samotná krmítka či budky.

Radost pro obě strany

Rozhodnete-li se pro vybudování zázemí pro venkovní ptactvo, není třeba vymýšlet žádné složitosti. Jak bylo řečeno, ptáčkům postačí krmítko a pítko a budou vám vděční. Za vaši pohostinnost se vám pak odvděčí svou přítomností a zpěvem, který si po většinu roku budete moci užívat. A to za to jistě stojí. Jen si to představte. Sednete si na terasu na snídani a s lahodným šálkem kávy si budete užívat cvrkot přírody. Už jen samotná představa je jako balzám na duši.

Fotografie