Články & návody

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Karissa Corp SEzateplení fasád minerální vatou i polystyrenem.

Trápí Vás vlhké zdivo? Kontaktujte HW - PANTY, spol. s r. o.

Senior Park Hlušovice - alternativa pro domov pro seniory Olomouc.

MBL spol. s r.o. - stříkaný sklolaminát Brno.

ROSA In s.r.o. - rekuperace na klíč.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek na míru Jihlava.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

Zámkář Jan Hanák - nouzové otevření dveří od bytu i auta v Brně a okolí.

DRATEL, s.r.o. - elektroinstalace Brno.

Jak na podzimní prořezávání stromů

Víte, kdy začít prořezávat stromy? Víte, kdy je nejlepší období pro řez? Na tyto a mnohem více otázek se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Obecné pravidlo praví, že nejlepší dobou pro řez je období vegetačního klidu. Jde o období ledna, února, či půlky léta. Právě v létě je ideální prořezávat stromy, které na jaře sají mízu, tedy břízy nebo javory a stromy, které jsou náchylné na klejotok, tedy kaštany a ořešáky.

Pokud se podíváme na ovocné stromy, pak v létě nejčastěji prořezáváme třešně a švestky. Po zpomalení růstu výhonků, což odpovídá konci léta, je dobré zaměřit se na kořeny a kmeny stromů. Pokud vás zajímá, kdy je nejlepší ošetřovat jiné ovocné stromy typu jabloně či třešně, pak věste, že ideální podmínky pro řez jsou na jaře, tedy těsně před začátkem růstu.

Podzimní řez stromu

Mezi zazimování zahrady patří i podzimní řezy stromů. Jde především o ovocné stromy, které vyžadují prořezání i zastřižení. Jakékoliv řezání podstupujte s velkým citem, jelikož můžete trvale poškodit ošetřovaný strom.

Na podzim se nejčastěji staráme o peckovité stromy, tedy višeň, švestka, broskvoň, meruňka. U těchto stromů hrozí, že v zimě umrznou z důvodu nasávání mízy do kořenů. Na jaře by pak neměli dostatek síly pro vyrašení nových pupenů a strom by zkrátka odumřel.

Nezanedbávejte tak ošetření celé koruny stromu, kdy se postupně zbavíte všech suchých, odumřelých nebo nemocných větví, které strom zbytečně oslabují.

Pozor na chyby při prořezávání. Znovu je třeba si uvědomit, že na podzim se zaobíráme především peckovinami. Jádroviny typu jabloň či hrušeň ošetřujeme již počátkem jara před vyrašením prvních kvítků.

Jak provést řez stromu

Řezné rány nesmějí být větší, než 7 centimetrů v průměru. Pokud se povede řez větší, častokrát tím pouze podporujeme růst různých hub. Zahradnickými nůžkami odstraníme menší porosty a větvičky, na větší použijeme zahradnickou pilku. Větev pilkou zespodu nařízneme, řez poté vedeme shora o něco hlubší, než je samotné podříznutí. Větev poté sama odpadne bez zanechání trvalejšího poškození kůry stromu. Seříznutím pahýlu chráníte povrch rány a zabráníte vniknutí škodlivých mikroorganismů do kmene stromu.

Udržovací řezy provádějte alespoň během jednoho až dvou let. Větve není třeba pokaždé odřezávat. Můžeme zvolit techniku pozvolného krácení, kdy každým rokem odřízneme část větve. Tím stromu regulujeme rozvětvení. Jen je třeba vždy myslet na pahýly, které je pokaždé potřeba ošetřit.

Odumřelé, nemocné a odřené větve odstraňujte kdykoliv je to třeba. Pokud se větve křižují, vždy je dobré je zakrátit, aby si vzájemně nebránili v růstu.

Kontaktujte nás

Pokud si s prořezem nejste jistí, pomůže vám tým zkušených odborníků naší Zahradnické firmy Skoupý, kteří přesně vědí, co váš strom potřebuje. Neváhejte nás tak kontaktovat a brzy se domluvíme na zazimování vaší zahrady, abyste se mohli zjara těšit na nově rozkvetlé stromky.

Fotografie