Články & návody

Firmy pro Vás

NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. 

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

VRBAMONT s.r.o. - montáž střešních oken Velux v Brně.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Větrání domu v zimě bez tepelných ztrát pomocí rekuperace vzduchu

Teplé dny jsou tytam a chladné zimní večery se pomalu blíží. Ačkoliv se tedy nemusíme bát vlny veder a větráku zapnutého na plné otáčky, povinnosti větrat se stejně nezbavíte. Vyvětrat objekt obvykle trvá poměrně dlouho, tudíž při standardním způsobu větrání obvykle v zimě dochází k tepelným ztrátám. Při stoupajících cenách tepla to opravdu není nic příjemného. Je to ale opravdu nutné?

Ekonomicky i ekologicky

Ne, není. Dnes již existují větrací systémy, které dokáží větrání výrazně zjednodušit. To platí především pro systémy fungující na bázi rekuperace. Laicky řečeno to znamená, že u těchto systémů jsou po celém domě rozmístěny větrací jednotky provádějící větrací funkci. Tu ale neprovádějí pořád, nýbrž jen v předem stanovených fázích. Větrací jednotky jsou řízeny centrálním regulátorem, který dává každé jednotce pokyn, kdy větrat.

Výhody to má především v tom, že větrání probíhá jen na nezbytně nutnou dobu. Zmenší se tím tedy úniky tepla v domě. Větrací jednotky jsou i velmi energeticky nenáročné. Z těchto důvodů můžete na nákup vybraných typů dostat dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám. Navíc je hezký pocit vědět, že využitím těchto větracích systémů snižujete svůj dopad na životní prostředí.

Kromě ekonomických přínosů jsou tyto větrací systémy velmi přínosné pro příjemné klima v domě. Tím, že nedochází k teplotním výkyvům, se snižuje i riziko onemocnění. Jednotlivé větrací jednotky obsahují prachové filtry, tudíž brání výskytu bakterií a roztočů.

Jak větrací jednotky pořídit?

Jde to jednoduše. Jen je třeba najít správného partnera. Po celém světě je například velmi populární německá technologie inVENTer, která je k dostání i u nás v České republice a na Slovensku. Po vyplnění formuláře na webových stránkách, vám distributor zdarma připraví kalkulaci jednotek, určí vhodné typy a jejich rozmístění. Jednotky vám nainstaluje některý z certifikovaných inVENTer partnerů v okolí, tudíž se nemusíte bát horentních sum za dojezd technika. Na nákup jednotek inVENTer lze uplatnit již zmiňovanou dotaci.

 

Fotografie