Články & návody

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Karissa Corp SEzateplení fasád minerální vatou i polystyrenem.

Trápí Vás vlhké zdivo? Kontaktujte HW - PANTY, spol. s r. o.

Senior Park Hlušovice - alternativa pro domov pro seniory Olomouc.

MBL spol. s r.o. - stříkaný sklolaminát Brno.

ROSA In s.r.o. - rekuperace na klíč.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek na míru Jihlava.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

Zámkář Jan Hanák - nouzové otevření dveří od bytu i auta v Brně a okolí.

DRATEL, s.r.o. - elektroinstalace Brno.

Čistíme pračku – jednoduše a efektivně

Pračka je zařízení, které spousta domácností používá prakticky denně. Je tedy logické, že časté používání způsobuje nejen opotřebení, ale i zanesení částí pračky. Jednou za čas je tedy vhodné vrhnout se na její očistu. Výsledkem bude svěžejší a voňavé prádlo a zcela jistě delší životnost přístroje. Jak na to efektivně a snadno? To vám prozradíme v dnešním článku. Navíc nepotřebujete ani žádné drahé čistící prostředky!

Průběžně dle potřeby

Jako první vás asi napadne otázka, jak často pračku čistit. Na to nelze zcela s přesností odpovědět, protože každé zařízení je individuální a to, kdy je nevhodnější čas na údržbu se odvíjí i od stylu praní. Jedno je však vždy stejné, při praní se v pračce usazují nečistoty z prádla, pracích gelů a prášku a také nechtěný vodní kámen. Prvním znakem, že je nejvyšší čas věnovat pračce pozornost, je prádlo, které nevoní a na první pohled znečištěné těsnění kolem bubnu pračky. Ve spojení s vlhkostí, která uvnitř pračky často panuje, jsou tyto faktory živnou půdou pro výskyt nejrůznějších bakterií a virů, které pak mohou dokonce způsobit nežádoucí kožní problémy u členů domácnosti.

Krok za krokem a úspěch je zaručen

Čištění a údržbu pračky lze shrnout do 5 snadných kroků:

  1. Odstranění prachu a nečistot kolem těsnění – Zásadním a také často nejpracnějším úkolem je odstranit nahromaděné tkaniny a nečistoty kolem těsnění bubnu. Pokud tuto činnost neděláte pravidelně, nelekněte se, když za těsněním bude opravdu špína. Tu je nutné úplně odstranit. Pomocníkem vám může být houbička, starý zubní kartáček nebo vlhký hadřík, díky kterému půjdou usazeniny lépe oddělit od gumy. Pro maximální čistotu lze na těsnění použít speciální přípravky nebo zvolit eko variantu v podobě směsi bílého octa, citrónu a jedlé sody. Po odstranění všech usazenin vytřeme těsnění do sucha a přesuneme se k samotnému bubnu.

 

Tip! Chcete-li si usnadnit práci, doporučuje se těsnění čistit po každém praní. Vhodné je taktéž nechávat pračku po pracím cyklu otevřenou. Buben i těsnění vyschne a nebude se zde držet voda, ve které se množí nežádoucí mikroorganismy.

 

  1. Nezapomínejte na buben a případné sklo pračky – I když se vám buben bude zdát na první pohled čistý je dobré umýt ho taktéž vodou nebo čistícím přípravkem. To samé platí i u prosklené části pračky. Tu mají zařízení s bočním plněním a často na nich jsou vidět prachové části nebo vlasy, které se oddělily při praní z textilií.
  2. Zásobník na prací prášek a aviváž – Je jedno, zda používáte gel nebo sypký prací prášek. V obou případech dáváte dávku do zásobníku a ten je nutné taktéž udržovat v čistotě. U většiny praček jde velmi snadno tento zásobník celý vyndat a můžete ho omýt ve sprše nebo umyvadle.
  3. Filtr – Součástí každé pračky je tzv. filtr. Jedná se o systém, v kterém se zachytávají jak nejrůznější předměty, které jste zapomněli v kapsách, tak i větší části nečistot. Ty je nutné jednou za čas taktéž vyčistit. V opačném případě hrozí dokonce poškození celého přístroje. I když se to na první pohled může zdát složité, údržba je velmi jednoduchá. Je třeba si však připravit hadr nebo menší mističku. Po otevření filtru totiž z pračky vyteče zbytková voda. Následně vyšroubujete celý kryt s filtrem a ten ručně nebo za pomoci houbičky či starého kartáčku omyjete. Stejný postup platí i pro části, které zůstávají uvnitř pračky a nelze je vyjmout.
  4. Spuštění samočistícího programu nebo prázdné pračky na vysokou teplotu – Proces údržby pračky dokončete pomocí spuštění samočistícího programu. Ten je součástí modernějších zařízení a pračky bývají dokonce naprogramované k tomu, aby po určitém počtu praní samy na tuto údržbu upozornily. V případě, že vaše pračka není tímto systémem vybavena, nic se neděje. Samočistící program nahradíte spuštěním cyklu na 60 nebo 90 °C. Tato teplota efektivně ničí nejrůznější nečistoty a vydezinfikuje tak účinně vnitřek pračky.

Namísto chemie běžní domácí pomocníci

Jak již bylo zmíněno kromě klasických chemických prostředků můžete využít i jejich ekologické varianty. Největším hitem, který jste jistě zaznamenali je bílý ocet. Ten má skvělé dezinfekční účinky, a navíc účinně odstraňuje také vodní kámen. Přidáte-li tedy 2 hrnky octa k samočistícímu programu nebo k pracímu cyklu na vysoké teploty, bude vaše pračka opět jako nová. Obdobných výsledků lze dosáhnout i pomocí jedlé sody. Před spuštěním očistného cyklu dáte do bubnu dva menší šálky sody a pračku na prázdno spustíte. Oproti octu je navíc soda méně agresivní a nehrozí u ní ani v případě častějšího používání změna odolnosti gumového těsnění.

Bojíte-li se použití těchto alternativ, jistě najdete jak eko přípravky, které jsou navrženy speciálně pro údržbu praček, tak i běžné čistící preparáty, které lze snadno sehnat v každé drogerii.

Pár rad na závěr

Chcete-li si práci s čištěním pračky usnadnit dbejte níže uvedených rad.

  • Prádlo před praním vyklepejte a prohledejte důkladně všechny kapsy – do pračky se tak dostane méně nečistot a nehrozí případné ucpání filtru.
  • Jednou za čas perte na vyšší teplotu – I když se snažíte šetřit nebo to nepovažujete za nutné, je dobré jednou za čas spustit program na 60 až 90 °C. Určitě se ve vaší domácnosti najdou textilie a látky, kterým tato teplota neuškodí. Benefitem pak bude jejich důsledné vyprání a zároveň i očista samotné pračky.
  • Větrání je základ – Jak jsme již zmínili, pračku nikdy nezavírejte. Ideální je nechat ji pootevřenou a zavírat jen v případě spuštění pracího cyklu. Neméně důležité je i celkové větrání v místnosti, kde máte pračku umístěnou. Čím menší vlhkost tím lépe.
  • Kvalitní prací prášek a správné dávkování – Zvolit správný prací prášek nemusí být snadné. Dnes však již spousta výrobců spolupracuje s určitou značkou a doporučuje koupi konkrétních výrobků. Budete-li se tedy řídit jejich radami a doporučeným dávkováním, předejdete tak případnému zápachu a nežádoucímu ulpívání pracích prostředků v částech pračky.
  • Účinný nepřítel tvrdé vody – V případě, že víte, že máte doma tvrdou vodu lze zvážit použití změkčovačů nebo speciálních magnetických odvápňovačů, které se instalují na přívodní hadici a efektivně zabraňují usazování vodního kamene a tím prodlužují životnost celého přístroje.

Neberme přístroje jako samozřejmost a podpořme jejich funkčnost správnou údržbou. Pračka je nezastupitelný pomocník, kterému se jednou za čas zkrátka vyplatí věnovat. Vždyť ruku na srdce, co bychom si bez ní v dnešní době počali?

Fotografie