Články & návody

PROKA Design s.r.o. - betonová stěrka do kuchyně.  

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Karissa Corp SEzateplení fasád minerální vatou i polystyrenem.

Trápí Vás vlhké zdivo? Kontaktujte HW - PANTY, spol. s r. o.

Senior Park Hlušovice - alternativa pro domov pro seniory Olomouc.

MBL spol. s r.o. - stříkaný sklolaminát Brno.

ROSA In s.r.o. - rekuperace na klíč.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek na míru Jihlava.

Komíny Plachý - nerezové komíny Brno.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

Zámkář Jan Hanák - nouzové otevření dveří od bytu i auta v Brně a okolí.

DRATEL, s.r.o. - elektroinstalace Brno.

Rozměry kuchyňské linky

Většinu bytu si člověk zařizuje pouze podle svého vkusu, v kuchyni je však důležité dodržet několik důležitých zásad. Jen tak může být vaření pohodlné a celá kuchyň praktická. Existuje několik základních ergonomických pravidel, které když v kuchyni uplatníte, bude se vám v ní mnohem lépe pracovat. Prim hrají pochopitelně výšky a délky.

Výška pracovní plochy

Jak vysoko umístit pracovní desku? To je zřejmě jedna z nejdůležitějších otázek, na kterou existuje více odpovědí. Pracovní deska se má totiž přizpůsobit osobě, která ji nejčastěji využívá. Její výška by měla vycházet z výšky postavy. Pro ty, kteří jsou menšího vzrůstu, tedy do 160 cm, by se pracovní deska měla umístit maximálně do výšky 90 cm, ideální výškou od podlahy bude 85 cm. Pro postavy mezi 160–180 cm je optimální výška pracovní desky 90 až 95 cm od podlahy. Pokud měříte více než 180 cm, pak je pro vás ideální výška pracovní plochy 95 cm ale je možno i více dle vaší preference. Každé doporučení je ale pouze obecným pravidlem, a proto je dobré si ideální výšku pracovní plochy vyzkoušet.

Hloubka pracovní desky

Obvyklá hloubka pracovní plochy je 60 cm, ta je považována za optimální. Pokud to ale dovolí dispozice kuchyně, nemusíte se toho bát a klidně můžete využít i větší hloubky. Zvýšíte tím komfort a užitnost pracovní plochy, a to hlavně v okolí dřezu nebo varné desky.

Výška horních kuchyňských skříněk

Výška horních skříněk má vliv nejen na vzhled celé kuchyně, ale pochopitelně na praktičnost při jejich využívání. Například vyberete-li si skříňky po strop kdy budou vysoké 90 cm a více, obvykle budete využívat pouze první dvě třetiny. Do horní části pak můžete umístit věci, které využíváte sporadicky. Navíc máte možnost ladit i rozdílné hloubky a dekory jednotlivých pater. Standardní variantou jsou tak skříňky vysoké kolem 72 cm. Ale vaší kreativitě a požadavkům se meze nekladou.

Ale jak vysoko umístit horní skříňky v kuchyni? Pokud bychom je dali příliš nízko k pracovní desce, budou nám překážet. Většinou by tedy mezi horními a spodními skříňkami mělo zůstat alespoň 55 cm.

Šířka kuchyňských skříněk dolních i horních

Skříňky jsou obvykle nabízeny v modulových řadách a vybíráte tak z předem definovaných rozměrů, které poskládáte podle potřeby a možností kuchyně. U zakázkové výroby toto ale neplatí, můžete lépe pracovat s prostorem a jeho využitím, dle vašich představ a požadavků. Je třeba myslet na dostatek odkládacích ploch a s tím spojeného umístění varné plochy, dřezu a ostatních spotřebičů či doplňků.

Koneckonců kuchyně na míru a její spolehlivý výrobce všechny tyto palčivé otázky vyřeší za vás. Můžete se obrátit třeba na Woodtech.cz. Díky jejich kvalitní práci už nebudete muset volit kompromisy. Vyberete si nejen barvu a materiál spolu s kováním a pracovní deskou, ale i rozvržení, tvary a rozměry skříněk. Vše si zkrátka kompletně přizpůsobíte své postavě, stylu, nárokům a představám až do posledního detailu.

Fotografie