Články & návody

PROKA Design s.r.o. - betonová stěrka do kuchyně.  

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Karissa Corp SEzateplení fasád minerální vatou i polystyrenem.

Trápí Vás vlhké zdivo? Kontaktujte HW - PANTY, spol. s r. o.

Senior Park Hlušovice - alternativa pro domov pro seniory Olomouc.

MBL spol. s r.o. - stříkaný sklolaminát Brno.

ROSA In s.r.o. - rekuperace na klíč.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek na míru Jihlava.

Komíny Plachý - nerezové komíny Brno.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

Zámkář Jan Hanák - nouzové otevření dveří od bytu i auta v Brně a okolí.

DRATEL, s.r.o. - elektroinstalace Brno.

Jaký vybrat okapový systém

Kolem okapového systému je stále mnoho otázek. Na trhu existuje řada materiálů, které mají své klady i zápory. Jaký okapový systém je tedy vhodný pro váš dům? Na to a mnohem více se pokusíme odpovědět dnešním článkem. 

Co je dobré vědět před koupí

V první fázi je potřeba ujasnit si priority, tedy zda nám záleží více na údržbě, vzhledu, ceně či materiálu. Jak už je uvedeno výše, na trhu existuje celá řada materiálů v rozdílných jakostech, které mají ale také rozdílné parametry a vlastnosti. Z toho důvodu je potřeba zvolit takový okapový systém, který bude vyhovovat vám i vašemu domu nejvíce.

Příkladem může být pozink. Jedná se o nejlevnější materiál na trhu, který nemá žádnou povrchovou úpravu a vyžaduje častou údržbu v podobě nátěrů. Pokud se ovšem na tento materiál podíváme očima budoucnosti, pak zjistíme, že v konečném důsledku jde o zcela zbytečně nákladnou alternativu.

Z dlouhodobého hlediska tak nemá smysl přemýšlet nad vstupními náklady, jelikož dnešní moderní materiály vám vše brzy vrátí na spolehlivosti a bezúdržbovosti.

Vzhled okapového systému

Díky dnešním možnostem si můžeme vzhled okapového systému přizpůsobit i vzhledem ke svému domu. Můžeme sladit barvu okapů se střešní krytinou nebo fasádou či okny. Hezký dojem může vykouzlit i základní kovová barva, případně patina pomocí zvětralé mědi.

Vhodné materiály pro okapový systém

Pozink

Jedná se o žárově zinkovaný ocelový plech, základní materiál, který je také nejdostupnější co se ceny týče. Dodává se ve standardní stříbrné nebo plechové barvě. Nevýhodou je údržba, časem dochází také ke korozi. V budoucnu tak počítejte s nátěrem celého okapového systému.

Pozink s povrchovou úpravou

Pozinkovaný plech s povrchovou úpravou je o něco kvalitnější, než klasický pozink. A navíc existuje v celé řadě a barevných variant. Především kvalita je v tomto případě kladem oproti obyčejnému pozinku, navíc výrobci často dávají na tento materiál mnohaleté záruky. U tohoto materiálu je třeba dávat si pozor na obchodníky, jelikož je nejčastěji šizen na jakosti. Před koupí si raději nechte poradit odborníkem.

Titanzinek

O mědi budeme psát hned v následujícím odstavci, ale titanzinek představuje pro měděný okapový systém velkého konkurenta. Je cenově dostupnější a zároveň je také bezúdržbový, což je jedna z nejčastějších podmínek každého majitele domu. Nevýhodou je jeho citlivost na okolní materiály, ne s každým se snese. Náročný je také na zpracování a realizaci. Oproti mědi časem zešedne a ztratí svůj lesk. Na funkci to však rozhodně mít vliv nebude. Titanzinek tak vřele doporučujeme.

Měď

Měděné okapy se hojně vyskytují na historických objektech, díky čemuž dosahují starobylého vzhledu. Měď je bezúdržbová a svůj lesk časem ztratí. To ovšem není na škodu, protože získá svou charakteristickou barvu, kterou tvoří zvětráváním materiálu. Tmavě zelenohnědá barva poté vypadá na objektech skutečně dobře.

Nevýhodou mědi je její cena, je to velice agresivní materiál, který se nesnese s ostatními kovy. Jestliže tedy oplechujete mědí komín, pak byste měli mít i měděný okapový systém. Největší nevýhodou je také známý fakt, že velmi často přitahuje zloděje.

Hliník

Doporučený a hojně rozšířený bezúdržbový materiál, který je k dostání i v řadě barevných variantách. Výhodou je váha materiálu, zmíněná bezúdržbovost a je především imunní vůči ostatním kovům. Nevýhodou je měkkost, je tedy na místě se chovat při jeho montáži ohleduplně. Záruka je u hliníku poskytována až na desítky let.

Montáž okapů Brno

Pokud si nebudete s výběrem jisti, rádi vám poradíme. Zároveň jsme připraveni realizovat na vašem objektu celý okapový systém. Jestliže bude třeba, vyrobíme klempířské prvky na zakázku. Variabilitě se u nás meze nekladou. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat. Jsme Klempířství Brno, jsme Klempířství Dambor.

Fotografie