Články & návody

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Karissa Corp SEzateplení fasád minerální vatou i polystyrenem.

Trápí Vás vlhké zdivo? Kontaktujte HW - PANTY, spol. s r. o.

Senior Park Hlušovice - alternativa pro domov pro seniory Olomouc.

MBL spol. s r.o. - stříkaný sklolaminát Brno.

ROSA In s.r.o. - rekuperace na klíč.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek na míru Jihlava.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

Zámkář Jan Hanák - nouzové otevření dveří od bytu i auta v Brně a okolí.

DRATEL, s.r.o. - elektroinstalace Brno.

Sukulent, který přináší peníze a může se stát bonsají. To je tlustice!

Tlustice je nenáročná sukulentní rostlina, která je známá svým baculatým tvarem a pověstí o bohatství. V interiéru vypadá nejen krásně, ale má i řadu dalších benefitů. Jak ji ale správně pěstovat a dopřát jí ty nejlepší podmínky?

Crasuula ovata

To je latinský název tlustice vějířovité, která svou charakteristikou spadá do sukulentních pokojových rostlin. Původem se jedná o africkou rostlinu, která má silnější stonek a masité stálezelené listy ve tvaru mincí. Díky svému původu vyžaduje dostatek světla, a naopak omezenou zálivku. Tu je nutné provádět opravdu jednou za čas, nejlépe až při úplném vyschnutí substrátu. Důležité je také zalévat pouze dobře odstátou vodu.

Co se týče substrátu a hnojení, volte typy vhodné pro sukulentní rostliny. Jen tak zajistíte, že tlustice bude prosperovat a bude mít vhodné podmínky ke svému růstu. Opatrně, ale s častým přesazováním. Tlustice výslovně přesazování nesnáší a je k němu náchylná. Přesazujeme tedy pouze v případě, že původní květináč je již rostlince malý.

Není bonsaj jako bonsaj

Pokud jste milovníky bonsají, můžete si ji vypěstovat i z tlustice. Stačí pouze pravidelné zaštipování nových lístků a úprava do požadovaného tvaru. Postupem času pak bude stonek tlustice mohutnět a svým vzhledem připomínat bonsaj, která vám bude dělat stejnou radost jako ta „pravá“. 

Ideální květina do ložnice

I když se do pokoje, kde spíme nedoporučuje dávat pokojové rostliny, tlustice je výjimkou. Oplývá totiž speciální schopností. Přes den má uzavřené své dýchací průduchy a brání se ztrátě vody. V noci naopak načerpává oxid uhličitý a probíhá tak důležitý proces fotosyntézy. Zjednodušeně řečeno, na rozdíl od ostatních rostlin, tlustice v noci nedýchá kyslík a tím pádem se o něj nemusíte dělit.

Tato filtrační vlastnost je nejen užitečná pro vyčištění vzduchu, ale i k pozitivnímu vlivu na psychické zdraví člověka. 

Pověra nebo fakt?

Díky tvaru svých listů vznikla také známá pověra, která hovoří o tom, že tlustice přináší svému majiteli bohatství. Tento fakt nebyl nikdy potvrzen, ale jedno je jisté. Za speciálním vzhledem listů stojí spíše než symbol bohatství, funkce k uchovávání vody.

Ať už si tlustici pořídíte z jakéhokoliv důvodu, nemusíte se bát ani o své domácí mazlíčky. Listy ani samotná rostlina není nijak jedovatá, spíše naopak. V lidovém léčitelství byla právě tlustice známá svými antivirovými a protizánětlivými účinky.

Rozšiřte řadu svých pokojových rostlin a dejte šanci tlustici. Rostlině, která vám kromě peněz může přinést i zdraví. A co je více než zdraví? 

Fotografie