Články & návody

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Karissa Corp SEzateplení fasád minerální vatou i polystyrenem.

Trápí Vás vlhké zdivo? Kontaktujte HW - PANTY, spol. s r. o.

Senior Park Hlušovice - alternativa pro domov pro seniory Olomouc.

MBL spol. s r.o. - stříkaný sklolaminát Brno.

ROSA In s.r.o. - rekuperace na klíč.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek na míru Jihlava.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

Zámkář Jan Hanák - nouzové otevření dveří od bytu i auta v Brně a okolí.

DRATEL, s.r.o. - elektroinstalace Brno.

Nebezpečí zvané pokojové rostliny, aneb které rostliny si nepořizovat s domácími mazlíčky

Pokojové rostliny dodávají našim domácím krásu, čerstvý vzduch a příjemnou atmosféru, ale ne všechny jsou pro naše domácí mazlíčky bezpečné. Mnoho běžných pokojových rostlin obsahuje toxické látky, které mohou pro naše zvířecí společníky představovat velké riziko. Je důležité tyto nebezpečné rostliny znát a zajistit, že budou mimo dosah. Přece jen prevence je vždy mnohem lepší než případná léčba následků.

1. Mečík (Chlorophytum comosum)

Mečík, známý také pod názvem „paví ocas“ nebo botanickým jménem Chlorophytum comosum, je oblíbená a nenáročná pokojová rostlina, která je ceněna jak pro své dekorativní listy, tak i pro snadnou péči. Tato rostlina je původem z tropických oblastí Afriky a Asie a je často pěstována jako pokojová rostlina po celém světě. I když mečík dokáže svými vlastnostmi čistit vzduch od škodlivých látek je paradoxně jedovatý pro domácí mazlíčky. Pokud by psi nebo kočky zkonzumovali samotné listy nebo kořeny, je vysoká pravděpodobnost potíží s následnou otravou, která se projevuje průjmy nebo zvracením.

2. Mléčnice (Euphorbia spp.)

Mléčnice jsou různorodá skupina pokojových rostlin, které jsou známé svou šťávou obsahující bílé latexové složky. Tyto rostliny jsou často oblíbenou volbou pro domácí pěstování díky své dekorativní povaze a nenáročné péči. Typičtí zástupci této kategorie je např. Dieffenbachia nebo Kalanchoe. Obě zmíněné rostliny a další zástupci z této kategorie mohou stejně jako je tomu u mečíka způsobit potíže s vašimi mazlíčky. Kromě toho však může dojít k podráždění kůže a očí.

3. Kalatea (Calathea spp.)

Kalatea je krásná pokojová rostlina s pestřem zbarvenými listy. I když svou krásu okouzluje pro domácí mazlíčky je nebezpečná. Obsahuje totiž látky, které mohou způsobit podráždění ústní dutiny, slinivky a žaludku.

4. Oleandr (oleandr Nerium)

Oleandr je převážně venkovní rostlina, ale v poslední době je často pěstován i v interiérech. Jeho toxicitu je tedy taktéž důležité zmínit. Tato i když velmi krásná rostlina, je silně jedovatá. Při postižení části hrozí u domácích mazků vážné otravy, srdeční a poruchy trávení.

Je důležité si důležité, že toto není zdaleka úplný seznam jedovatých pokojových rostlin a že jednotliví mazlíčci mohou na různé rostliny reagovat odlišně. Pokud máte domácí mazlíčky, je nejlepší každou novou rostlinu prozkoumat a zjistit si, zda není toxická. V opačném případě se musíte vyhýbat, ale vždy dbát na umístění mimo dosah. V případě, že se dostanete do situace, kdy máte podezření, že váš mazlíček spolknul část pokojové rostliny je vždy lepší vyhledat okamžitou veterinární péči. Veterinář vám poradí av případě prokázání konzumace dokáže vašeho mazlíčka rychle pomoci.

Fotografie