Články & návody

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Karissa Corp SEzateplení fasád minerální vatou i polystyrenem.

Trápí Vás vlhké zdivo? Kontaktujte HW - PANTY, spol. s r. o.

Senior Park Hlušovice - alternativa pro domov pro seniory Olomouc.

MBL spol. s r.o. - stříkaný sklolaminát Brno.

ROSA In s.r.o. - rekuperace na klíč.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek na míru Jihlava.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

Zámkář Jan Hanák - nouzové otevření dveří od bytu i auta v Brně a okolí.

DRATEL, s.r.o. - elektroinstalace Brno.

Monstera – děrovaná kráska, která znovu čelí velké oblíbenosti

Rostlina, která se často objevuje v domácnostech a zároveň i v reklamním prospektech týkající se bydlení. To je monstera. Pokojová rostlina, která k vám domů přinese kus džungle. Jak ji správně pěstovat a kde se jí bude nejvíce dařit? To a mnohem více vám prozradíme v níže uvedeném článku.

Královna pokojových rostlin

Monstera deliciosa, známá taky jako monstera skvostná, patří mezi tropické liány z rodu Áronovitých. Typicky se vyskytuje v oblasti Jižní, Střední a Severní Ameriky, kde se kromě tohoto druhu nachází i další desítky odrůd. V České republice je nejznámější právě druh monstery skvostné. Svůj rozmach zaznamenala květina zejména v období socialismu, kdy byla nedílnou součástí každého komerčního prostoru, ale i jednotlivých domácností. Monstera je zkrátka taková královna pokojových rostlin. A to nejen kvůli své oblíbenosti, ale i z důvodu své velikosti. Samotný název už naznačuje, že květina je prostorově náročnější. Obrovské děrované listy mohou mít až přes metr a do výšky se rostlina může pnout až několik metrů v závislosti na poskytnuté opoře. Ať už tedy tuto rostlinu pěstujete nebo se teprve chystáte, myslete na dostatek prostoru, který je v tomto případě k nezaplacení.

Pozor na ratolesti a domácí mazlíčky

Monstera je stejně jako ostatní druhy z čeledi Áronovitých, jedovatá. Listy obsahují tzv. šťavalen vápenatý, který při konzumaci může způsobit velké problémy. Podráždění sliznice nebo otok a ztížené polykání jsou první příznaky otravy. I když po požití nehrozí úmrtí je vhodné umístit květinu na místo, kam nemají přístup děti ani domácí mazlíčci. Předejdete tak nepříjemným komplikacím a nepříjemným stavům vyvolané požitím rostliny.

Pěstování není žádná věda

Péče o monstery není nijak náročná a zvládne ji i každý začátečník. Stačí jen dodržovat základní pravidla a úspěch je zaručen.

  1. Opora

Většina druhů monstery bude dříve nebo později vyžadovat oporu. Ať už zvolíte dekorační tyčku nebo třeba kokosovou tyč neprohloupíte. Právě naopak. Monstera bude hezky růst do výšky a vy se nemusíte bát případného lámání listů.

  1. Péče o listy

Jak už bylo zmíněno monstera má velké listy, které mohou dorůst až do jednoho metru. Aby se jim dařilo stačí je jednou za čas přetřít vlhkým hadříkem nebo zvolit speciální ubrousky pro ošetření listů rostlin. Zbavíte tak rostlinku nejen ulpívajícího prachu, ale napomůžete jí k lepšímu dýchání a vstřebávání světla.

  1. Přímé slunce škodí

Monstery je ideální pěstovat v polostínu nebo v místě, na které nejde přímý sluneční svit. Přemíra i nedostatek světla jednoduše škodí. Buď to hrozí spálení listů anebo v opačném případě deformace listů a špatný růst.

  1. Méně je někdy více

Tato poučka skvěle vystihuje zálivku. Monstery sice mají rády vysokou vlhkost a rosení, ale ne přemokřenou půdu. Ta jim naopak nedělá dobře, a proto je vhodné to se zálivkou nepřehánět. Nejlépe zaléváme vždy až po předchozím proschnutí substrátu zhruba 1 x týdně.

  1. Vlhkost

Monstera je tropická rostlina, a proto se jí bude dařit v podmínkách podobných jejímu přirozenému prostředí. Nejlépe prospívá v místech se zvýšenou vlhkostí a ve spíše chladnějších prostorách. Pokud jí tyto podmínky nemůžete dopřát, nezoufejte. Stačí rozprašovač a rosení listů a květina se vám vděčně odmění.

  1. Speciální substrát

Monsteře se daří ve vzdušném a humózním substrátu. Pokud nevíte, o co se jedná, žádný strach. Na trhu najdete speciální směsi, které jsou přímo vytvořené pro pěstování monster nebo pro zelené rostliny a palmy.

Pokud dodržíte všechny výše uvedené body, monstera vám bude nádherně prospívat. Můžete si jí díky tomu i snadno namnožit a radovat se z nových přírůstků. Co se týče přesazování, přesazujeme až ve chvíli, kdy kořeny obsáhnou celý květináč. Doporučujeme zejména období jara, kdy rostlina začíná prospívat a nový substrát jí poskytne dostatek živin.

Ozvláštněte svůj interiér touto zelenou rostlinou s plnými listy a kdo ví, třeba se dočkáte i květů, které jsou při pěstování monster poměrně vzácné.

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie