
Ložnice je místo, kde by se správně neměly vyskytovat žádné rostliny, nebo jen jejich minimum. Důvod je jednoduchý, ubírají nám totiž při spánku kyslík. Ne u všech květin však toto pravidlo platí. Právě naopak existují rostliny, které se do ložnice doporučují a se spánkem nám mohou pomoci. Chcete se i vy vyspat do růžova? Tak dejte na naše rady a zlepšete kvalitu vašeho spánku i prostřednictvím pokojových rostlin.
Dekorace, která pomůže
Pokojové rostliny jsou obvykle používány za účelem dekorace, zútulnění a projasnění prostoru. Kromě toho však rostlinky mají i mnoho dalších benefitů. Podporují naši kreativitu, ale dokáží i zklidnit naši mysl a vyčistit vzduch od prachu či bakterií. Obecně platí, že květiny v průběhu dne vyrábějí kyslík a během noci ho spotřebovávají, to však neplatí u všech druhů, na které se nyní podíváme.
Aloe vera – nenáročná rostlina s hojivými účinky
Aloe vera je doslova zázračná rostlinka. Už staré civilizace ji používaly k hojení ran a péči o pokožku. Staří Egypťané ji dokonce považovali za rostlinu nesmrtelnosti. Není proto divu, že tato sukulentní rostlina se hodí i do našich ložnic. Podle výzkumu NASA z roku 1989 a pozdější publikace v roce 2013 bylo dokázáno, že právě aloe vera dokáže velmi účinně zlepšit špatný vzduch v místnosti. Navíc kyslík uvolňuje kromě dne i po celou noc a nespotřebovává ho, tak jako je tomu u většiny ostatních druhů rostlin. Z hlediska pěstování se jedná o nenáročný druh. Stačí ji umístit na světlé místo bez přímého slunce a průvanu a rostlinka bude spokojená. Vzhledem k tomu, že se také jedná o subtropický typ rostliny přehánět to nemusíte ani se zálivkou. Zcela postačí zalití jednou týdně menším množstvím vody. Na léto lze rostlinku přesunout i na balkon či zahradu. Vždy však mějte na paměti postupné zvykání. Šokem z přímého slunce by totiž rostlinka mohla naopak utrpět.
Zelenec – oblíbená pokojovka pro každého pěstitele
Další rostlinou, která je vhodná do ložnice je zelenec neboli Chlorofytum. Jedná se o druh z čeledi chřestovité, který je velmi snadný na pěstování. Existuje více než 200 druhů, které mají jedno společné, a to filtraci formaldehydu. Formaldehyd je látka, která se vyskytuje zejména v novém nábytku a může způsobit řadu nežádoucích problémů od pálení očí, svědění kůže až po samotnou rakovinu. Proto minimálně jeden zelenec by měl být ozdobou vaší ložnice. Kromě pohlcování této nebezpečné látky, totiž pročistí vzduch a udrží v ložnici příjemné klima. Pěstování zelence je navíc velmi jednoduché a zvládne ho i úplný začátečník. Nejvhodnější je světlé místo a dostatečná zálivka a brzy se můžete těšit na záplavu dlouhých zelených listů.
Tchýnin jazyk – nejlepší filtrace vzduchu
Odborně „Tenura“ a lidově „Tchýnin jazyk“ to je sukulentní pokojovka typická svými dlouhými a pevnými listy. Stejně jako předchozí zmíněné druhy je i tato rostlina velmi nenáročná a přežije téměř cokoliv. Ani minimální světlo či zálivka jí nevadí a dokáže v těchto podmínkách efektivně růst. Kromě tohoto je její velkou výhodou fakt, že mění oxid uhličitý na kyslík 24 hodin denně a dokáže filtrovat běžně se vyskytující toxiny ve vzduchu jako je formaldehyd, trichlorethylen či benzen. Díky tomu se hodí skvěle nejen do ložnice, ale i dalších místností, kde bude jak ozdobou, tak i všestrannou čističkou vzduchu.
Lopatkovec – to pravé nejen pro alergiky
Klasická pokojová rostlina, která pochází z Kolumbie, ale i v našich podmínkách se jí velmi dobře daří. To je lopatkovec neboli toulcovka. Rostlina s krásně zelenými listy špičatého tvaru, která nejen prozáří jakýkoliv interiér, ale dokáže pročistit vzduch od nebezpečných látek typu benzen, amoniak a formaldehyd. Skvělou variantou je však i pro alergiky. Kromě toho, že čistí vzduch, totiž zvyšuje i jeho vlhkost což je zejména pro alergické osoby velmi žádoucí. Z hlediska pěstování je květina opět vhodná i pro úplné začátečníky. Při umístění na světlém místě s dostatkem vlhkosti se ji bude vždy dařit. Jediné, na co si dejte pozor, je jeho jedovatost. Listy obsahují krystaly šťavelanu vápenatého, saponiny a kyselinu šťavelovou, která by při dlouhodobé přímé konzumaci mohla být toxická pro lidi i pro zvířata. I když se tedy jedná o velmi užitečnou rostlinku, vždy ji raději umístěte na vyvýšená místa, kam vaši mazlíčci a zejména děti nedosáhnou.
Břečťan – na astma i alergie
Řadíte-li se mezi alergiky a astmatiky, pak je pro vás tou nejvhodnější pokojovkou zcela bezpochyby břečťan. Rostlina, která je známá svými stálozelenými převislými listy, které projasní každou domácnost. Krásně vypadá v obyčejném květníku, ale i v jeho závěsné variantě. Záleží tedy jen na vás, pro které aranžmá se rozhodnete. Ať tak či tak, určitě jednu rostlinku umístěte do vaší ložnice. Břečťan totiž prokazatelně dokáže během pouhých 12 hodin odstranit ze vzduchu potencionální alergeny, které velmi často způsobují dráždění sliznice nosohltanu. Umístěte ho na světlé stanoviště a díky pravidelné zálivce si budete moci každodenně užívat jeho benefitů. Stejně jako u lopatkovce však dávejte pozor u vašich dětí a domácích mazlíčků. Listy a plody jsou totiž jedovaté a mohly by způsobit nežádoucí zdravotní problémy.
Ať už si vyberete jakoukoliv z výše uvedených rostlin, pomůžete tak nejen svému spánku, ale i lepší kvalitě ovzduší ve vaší domácnosti. A to se zcela jistě vyplatí!