Články & návody

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Karissa Corp SEzateplení fasád minerální vatou i polystyrenem.

Trápí Vás vlhké zdivo? Kontaktujte HW - PANTY, spol. s r. o.

Senior Park Hlušovice - alternativa pro domov pro seniory Olomouc.

MBL spol. s r.o. - stříkaný sklolaminát Brno.

ROSA In s.r.o. - rekuperace na klíč.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek na míru Jihlava.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

Zámkář Jan Hanák - nouzové otevření dveří od bytu i auta v Brně a okolí.

DRATEL, s.r.o. - elektroinstalace Brno.

10 nejlepších pokojových rostlin vhodných do ložnice

Ložnice je místo, kde by se správně neměly vyskytovat žádné rostliny, nebo jen jejich minimum. Důvod je jednoduchý, ubírají nám totiž při spánku kyslík. Ne u všech květin však toto pravidlo platí. Právě naopak existují rostliny, které se do ložnice doporučují a se spánkem nám mohou pomoci. Chcete se i vy vyspat do růžova? Tak dejte na naše rady a zlepšete kvalitu vašeho spánku i prostřednictvím pokojových rostlin.

Dekorace, která pomůže

Pokojové rostliny jsou obvykle používány za účelem dekorace, zútulnění a projasnění prostoru. Kromě toho však rostlinky mají i mnoho dalších benefitů. Podporují naši kreativitu, ale dokáží i zklidnit naši mysl a vyčistit vzduch od prachu či bakterií. Obecně platí, že květiny v průběhu dne vyrábějí kyslík a během noci ho spotřebovávají, to však neplatí u všech druhů, na které se nyní podíváme.

Aloe vera – nenáročná rostlina s hojivými účinky

Aloe vera je doslova zázračná rostlinka. Už staré civilizace ji používaly k hojení ran a péči o pokožku. Staří Egypťané ji dokonce považovali za rostlinu nesmrtelnosti. Není proto divu, že tato sukulentní rostlina se hodí i do našich ložnic. Podle výzkumu NASA z roku 1989 a pozdější publikace v roce 2013 bylo dokázáno, že právě aloe vera dokáže velmi účinně zlepšit špatný vzduch v místnosti. Navíc kyslík uvolňuje kromě dne i po celou noc a nespotřebovává ho, tak jako je tomu u většiny ostatních druhů rostlin. Z hlediska pěstování se jedná o nenáročný druh. Stačí ji umístit na světlé místo bez přímého slunce a průvanu a rostlinka bude spokojená. Vzhledem k tomu, že se také jedná o subtropický typ rostliny přehánět to nemusíte ani se zálivkou. Zcela postačí zalití jednou týdně menším množstvím vody. Na léto lze rostlinku přesunout i na balkon či zahradu. Vždy však mějte na paměti postupné zvykání. Šokem z přímého slunce by totiž rostlinka mohla naopak utrpět.

Zelenec – oblíbená pokojovka pro každého pěstitele

Další rostlinou, která je vhodná do ložnice je zelenec neboli Chlorofytum. Jedná se o druh z čeledi chřestovité, který je velmi snadný na pěstování. Existuje více než 200 druhů, které mají jedno společné, a to filtraci formaldehydu. Formaldehyd je látka, která se vyskytuje zejména v novém nábytku a může způsobit řadu nežádoucích problémů od pálení očí, svědění kůže až po samotnou rakovinu. Proto minimálně jeden zelenec by měl být ozdobou vaší ložnice. Kromě pohlcování této nebezpečné látky, totiž pročistí vzduch a udrží v ložnici příjemné klima. Pěstování zelence je navíc velmi jednoduché a zvládne ho i úplný začátečník. Nejvhodnější je světlé místo a dostatečná zálivka a brzy se můžete těšit na záplavu dlouhých zelených listů.

Tchýnin jazyk – nejlepší filtrace vzduchu

Odborně „Tenura“ a lidově „Tchýnin jazyk“ to je sukulentní pokojovka typická svými dlouhými a pevnými listy. Stejně jako předchozí zmíněné druhy je i tato rostlina velmi nenáročná a přežije téměř cokoliv. Ani minimální světlo či zálivka jí nevadí a dokáže v těchto podmínkách efektivně růst. Kromě tohoto je její velkou výhodou fakt, že mění oxid uhličitý na kyslík 24 hodin denně a dokáže filtrovat běžně se vyskytující toxiny ve vzduchu jako je formaldehyd, trichlorethylen či benzen. Díky tomu se hodí skvěle nejen do ložnice, ale i dalších místností, kde bude jak ozdobou, tak i všestrannou čističkou vzduchu.

Lopatkovec – to pravé nejen pro alergiky

Klasická pokojová rostlina, která pochází z Kolumbie, ale i v našich podmínkách se jí velmi dobře daří. To je lopatkovec neboli toulcovka. Rostlina s krásně zelenými listy špičatého tvaru, která nejen prozáří jakýkoliv interiér, ale dokáže pročistit vzduch od nebezpečných látek typu benzen, amoniak a formaldehyd. Skvělou variantou je však i pro alergiky. Kromě toho, že čistí vzduch, totiž zvyšuje i jeho vlhkost což je zejména pro alergické osoby velmi žádoucí. Z hlediska pěstování je květina opět vhodná i pro úplné začátečníky. Při umístění na světlém místě s dostatkem vlhkosti se ji bude vždy dařit. Jediné, na co si dejte pozor, je jeho jedovatost. Listy obsahují krystaly šťavelanu vápenatého, saponiny a kyselinu šťavelovou, která by při dlouhodobé přímé konzumaci mohla být toxická pro lidi i pro zvířata. I když se tedy jedná o velmi užitečnou rostlinku, vždy ji raději umístěte na vyvýšená místa, kam vaši mazlíčci a zejména děti nedosáhnou.

Břečťan – na astma i alergie

Řadíte-li se mezi alergiky a astmatiky, pak je pro vás tou nejvhodnější pokojovkou zcela bezpochyby břečťan. Rostlina, která je známá svými stálozelenými převislými listy, které projasní každou domácnost. Krásně vypadá v obyčejném květníku, ale i v jeho závěsné variantě. Záleží tedy jen na vás, pro které aranžmá se rozhodnete. Ať tak či tak, určitě jednu rostlinku umístěte do vaší ložnice. Břečťan totiž prokazatelně dokáže během pouhých 12 hodin odstranit ze vzduchu potencionální alergeny, které velmi často způsobují dráždění sliznice nosohltanu. Umístěte ho na světlé stanoviště a díky pravidelné zálivce si budete moci každodenně užívat jeho benefitů. Stejně jako u lopatkovce však dávejte pozor u vašich dětí a domácích mazlíčků. Listy a plody jsou totiž jedovaté a mohly by způsobit nežádoucí zdravotní problémy.

Sarracenie – neobvyklá masožravka

Sarracenia, také známá jako 'váčkovitá rostlina,' je zajímavou volbou pro umístění do ložnice hned z několika důvodů. Za prvé, její unikátní a exotický vzhled přináší do místnosti kousek divoké krásy a přírodní elegance. Charakteristické pastovité listy, které připomínají váčky, jsou často pestře zbarvené, což přidává vizuální zajímavost. Druhým důležitým aspektem je, že Sarracenie je masožravá rostlina, což znamená, že dokáže lovit a trávit hmyz. Tato schopnost pomáhá udržovat vzduch v ložnici čistým, odstraňovat nežádoucí hmyz a zlepšovat celkové životní prostředí. Navíc, péče o Sarracenii je relativně snadná a vyžaduje minimální údržbu, což ji činí vhodnou volbou i pro ty, kteří nemají zkušenosti s pěstováním rostlin. Celkově Sarracenie přináší do ložnice nejen dekorativní prvek, ale také přírodní čistotu a jedinečný rostlinný zážitek.

Šplhavnice zlatá jako synonymum k čističce vzduchu

Šplhavnice zlatá, známá také jako Epipremnum aureum nebo 'Devil's Ivy,' je oblíbenou rostlinou, která se stává stále častější volbou pro umístění do ložnice. Existuje několik hlavních důvodů, proč se šplhavnice zlatá hodí do této místnosti. Prvním a nejobvyklejším důvodem je její schopnost čistit vzduch. Tato rostlina je známá svou efektivitou v odstraňování škodlivých látek, jako jsou formaldehyd a benzol, což zlepšuje kvalitu vzduchu a vytváří čistější prostředí pro spánek. Kromě toho nepotřebuje tato rostlinka žádnou speciální péči a je i velmi odolná vůči nevyhovujícím podmínkám. Její elegantní, lesklé listy také přinášejí do ložnice příjemný estetický prvek a osvěžující atmosféru, což napomáhá uvolnění a snadnějšímu spánku. Celkově Šplhavnice zlatá přináší do ložnice kombinaci estetiky, užitečnosti a zlepšení kvality vzduchu.

Jasmín není jen venkovní rostlina

Jasmín, známý svými nádherně vonícími květy, je populární rostlinou pro pěstování v domácnosti a pro umístění do ložnice. Jasmín je ceněný nejen pro svou krásu, ale také pro své relaxační a uklidňující vlastnosti, což ho činí právě ideálním doplňkem do ložnice. Pěstování jasmínu v domácnosti je snadné, pokud mu poskytnete dostatek světla, tepla a vlhkosti. Jeho květy uvolňují příjemnou vůni, která může pomoci snižovat stres, zlepšovat náladu a podporovat zdravý spánek. Aromaterapie s jasmínem je také známá tím, že pomáhá snižovat úzkost a napomáhá uvolnění těla a mysli. Kromě toho je jasmín považován také za symbol lásky a pohody a skvěle se tak hodí pro vytvoření každodenní romantické atmosféry, nejen v ložnici.

Rýmovník, pomocník nejen při rýmě

Rýmovník je pokojová rostlina, která má v českých domácnostech již své nezastupitelné místo. Důvody jsou jednoduché. Nejen, že jde o poměrně nenáročnou odrůdu, ale také přináší spoustu zdravotních benefitů. Při nachlazení a rýmě lze Rýmovník nejen inhalovat, ale dokonce užívat i vnitřně v podobě čajů nebo žvýkání samotných listů. Spousta lidí si taktéž tvoří domácí mastičky, sirupy nebo spreje do nosu. To však není vše, rostlinka se skvěle hodí i pro alergiky a svou vůní eukalyptových silic odpuzuje nežádoucí hmyz. Právě proto nic nezkazíte tím, když tuto bylinu umístíte do ložnice nebo do dětských pokojů. 

Levandule dokonale provoní nejen ložnici

I když se to na první pohled možná nezdá pěstování levandule v domácnosti je možné, a dokonce i relativně snadné. Postačí, když rostlinku umístíte na slunné okno, nejlépe orientované na jih, kde dostane minimálně 6 hodin denního slunečního svitu. Co se týče zálivky, nijak to nepřehánějte a zalévejte až když bude půda sušší. V opačném případě hrozí, že v důsledku přelití levandule uhyne. A proč vlastně dát levanduli zrovna do ložnice? Hlavním důvodem je bezesporu její uklidňující a relaxační vůně. Levandule má dlouhou historii v tradiční medicíně a aromaterapii jako prostředek k uvolnění a zlepšení spánku. Její vůně byla spojována s nižšími hladinami stresu a úzkosti, což vám může pomoci lépe usnout a spát klidněji. Kvůli svým antiseptickým vlastnostem může levandule také přispět k lepší kvalitě vzduchu v ložnici. Několik studií navíc dokázalo, že pokud sdílíte ložnici s dětmi její vůně blahodárně působí i na jejich spánek a obecně tlumí brek. Ať už je to pravda nebo nikoliv, jistě to stojí za vyzkoušení. Levandule je totiž sama o sobě nádherná rostlina, která ložnici krásně propojí s harmonií přírody.

Ať už si vyberete jakoukoliv z výše uvedených rostlin, pomůžete tak nejen svému spánku, ale i lepší kvalitě ovzduší ve vaší domácnosti. A to se zcela jistě vyplatí!

Fotografie