Články & návody

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Karissa Corp SEzateplení fasád minerální vatou i polystyrenem.

Trápí Vás vlhké zdivo? Kontaktujte HW - PANTY, spol. s r. o.

Senior Park Hlušovice - alternativa pro domov pro seniory Olomouc.

MBL spol. s r.o. - stříkaný sklolaminát Brno.

ROSA In s.r.o. - rekuperace na klíč.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek na míru Jihlava.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

Zámkář Jan Hanák - nouzové otevření dveří od bytu i auta v Brně a okolí.

DRATEL, s.r.o. - elektroinstalace Brno.

Vinyl – podlahová krytina pro náročnou domácnost

Za poslední roky jsme se v mnoha bytech a rodinných domech setkávali především s dřevěnými parketami, plovoucími podlahami, či koberci. Tomu je však již konec. Na scénu totiž přichází nový oblíbenec mezi podlahovými krytinami – vinyl. V čem si tento materiál získal příznivce mezi mnoha rodinami a o jaký druh podlahové krytiny se vůbec jedná?

Co to vlastně vinyl je?

Vinyl je umělý plastický materiál, který se vyrábí z polyvinylchloridu (PVC). Tento materiál má široké spektrum využití a nabízí různé vlastnosti, které ho činí populárním v mnoha odvětvích.

Výhody

Vinylové podlahy jsou žádané zejména díky své ceně, které mohou dřevěné podlahy jen těžko konkurovat. Za příznivou cenou stojí ještě nenáročná montáž a minimální údržba. Pokládku zvládnete klidně i sami, avšak doporučuji i přes její jednoduchost zavolat na pomoc odborníky, kteří ji zvládnou položit ještě v kratším čase a jistě kvalitněji a pečlivěji.

Co se týče údržby, nevyžaduje vinyl žádný speciální servis. Mnoho odborníků dokonce radí stírat povrch pouze obyčejnou vodou bez jakýchkoliv přidaných přípravků. Nekvalitními přípravky byste mohli podlaze spíše uškodit. Raději se tedy poraďte o vhodném čisticím prostředku s někým zkušeným a kupujte jej zásadně ve specializovaných prodejnách.

Podlaha si taktéž poradí i s velkou zátěží celé rodiny. Pokud nešťastnou náhodou upustíte hrnek s kávou, vínem, či džusem, vinyl tekutinu nepropustí a její dekor se ani neobarví. Stačí nepořádek pouze setřít vodou a po vylitých nápojích nezbydou ani památky, na rozdíl od koberců, do kterých by se tekutina ihned vsákla.

Dřevo, dlažba i kámen

Oblíbený je také díky svému množství nejrůznější dekorů. Nejčastěji se nejspíše setkáme s imitací různých druhů dřeva, které jsou navíc velmi autentické a utvoří tak teplo domova. Populární jsou ale i další imitace přírodních materiálů jako kámen nebo také korek.

Kam jej můžeme umístit?

Jasnou volbou pro jejich umístění jsou obývací pokoje, ložnice, či také dětské pokoje. Podle brněnských prodejců se vinylové podlahy dají umístit i do koupelen a kuchyní, neboť jsou odolné proti vlhkosti. 

Jak na pokládku?

Jak již bylo zmíněno pokládku vinylu lze zvládnout i bez odborné pomoci. Stačí jen dodržovat určité náležitosti.

Příprava:

  • Měření a plánování: Změřte plochu, na kterou budete instalovat vinylovou podlahu. Směr pokládky volte dle hlavního zdroje světla nebo dle preferencí designu.
  • Příprava podkladu: Ujistěte se, že podklad je pevný, suchý a čistý. Opravte případné nedostatky nebo nerovnosti plochy. Na dřevěné druhy podlah může být nutné položit vyrovnávací podklad.
  • Aklimatizace materiálu: Před pokládkou nechte vinyl odpočívat a aklimatizovat v místnosti. Doporučuje se alespoň 24-48 hodin, které zajistí minimalizaci rizika deformací.
  • Připravte si všechny nástroje a materiály, které budete potřebovat, včetně řezacího nože, pravítka, lepidla (pokud je potřebné), a samozřejmě vinylových desek nebo dlaždic.

Samotná pokládka:

  • Pokládka první řady: Začněte v rohu místnosti a pokládejte první řadu vinylových desek nebo dlaždic. Ujistěte se, že jsou rovně a pevně připojené. Použijte klíčový klín nebo gumový kladívko k zajištění přesného připojení.
  • Pokládka dalších řad: Pokračujte v pokládání dalších řad desek nebo dlaždic. Při pokládce klikového systému zajistěte, aby klouby byly dobře spojeny. U samolepících vinylových dlaždic odstraňte ochranný film a pevně je přitiskněte na podklad.
  • Řezání a přizpůsobení: Přizpůsobte desky nebo dlaždice dle potřeby na požadované rozměry pomocí řezacího nože nebo řezacího stroje.

Dokončovací práce:

  • Pokud instalujete podlahu na více místech, překrývejte klouby a zajistěte pevné spoje. Při instalaci v místnostech, jako jsou kuchyně nebo koupelny, zajistěte dostatečné utěsnění kloubů a připojení.
  • Instalace prahu: Připevněte práh na konci místnosti nebo při přechodu mezi různými typy podlah. Zajistíte tím nejen pevnost spoje, ale zároveň i lepší vzhled celého prostoru.
  • Po dokončení instalace důkladně podlahu vyčistěte. Jak již bylo zmíněno zcela postačí obyčejná voda bez jakýchkoliv chemických prostředků. Následně dodržujte doporučené postupy pro údržbu vinylové podlahy, abyste co nejdéle udrželi její původní vzhled a funkčnost.

Přívětivým faktem je, že mnoho vinylových podlah je navrženo tak, aby bylo možné je instalovat bez lepidla (klikový systém nebo samolepící technologie), což činí instalaci ještě jednodušší i pro ty, kteří nemají mnoho zkušeností s podobnými pracemi.