Články & návody

PROKA Design s.r.o. - betonová stěrka do kuchyně.  

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Karissa Corp SEzateplení fasád minerální vatou i polystyrenem.

Trápí Vás vlhké zdivo? Kontaktujte HW - PANTY, spol. s r. o.

Senior Park Hlušovice - alternativa pro domov pro seniory Olomouc.

MBL spol. s r.o. - stříkaný sklolaminát Brno.

ROSA In s.r.o. - rekuperace na klíč.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek na míru Jihlava.

Komíny Plachý - nerezové komíny Brno.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

Zámkář Jan Hanák - nouzové otevření dveří od bytu i auta v Brně a okolí.

DRATEL, s.r.o. - elektroinstalace Brno.

Nalepovací parkety pro podlahové topení

Kombinace pravých dřevěných parket a podlahového topení je mimořádně vzácná a zároveň choulostivá věc. Donedávna to byla záležitost profesionálů. Dnes si ale díky novému způsobu pokládky mohou tento sen splnit i průměrní domácí kutilové. 

Pojem teplo můžeme hodnotit minimálně ze dvou úhlů pohledu:
V technickém smyslu je to počet stupňů na teploměru (i když ve skutečnosti nejde o teplo, tedy energii, ale o teplotu coby stavovou veličinu).
Z lidského hlediska je to pocit tepla či chladu, ono neměřitelné vnímání, které čerpá podněty třeba z barev, materiálů nebo světelných poměrů v okolí. Podlaha z pravého dřeva s podlahovým topením je zajímavá hned dvakrát: topení se stará o technické teplo, dřevo o to vnímané.  

Při této ideální kombinaci je třeba překonat některá úskalí, pokud jde o výběr materiálu a pokládku. Na teplém podlahovém topení odevzdává dřevo téměř veškerou vlastní vlhkost, smršťuje se a může i praskat. Tomuto riziku je možné čelit výběrem kvalitního a dobře proschlého dřeva. Hotové parkety jsou díky vícevrstvé struktuře méně náchylné ke smršťování než masivní dřevo. 
Druhým problémem je způsob pokládky. Domácím kutilům je známá pokládka plovoucí podlahy pomocí zámkového systému. Tento způsob má nevýhodu, že podkladová izolace tlumí nejen kročejový hluk ale i přísun tepla. Lepší je tedy celoplošné nalepení palubek, které jsou většinou opatřeny z výroby lepidlem na spodní straně. Stačí jen čistá, rovná a savá podlaha. 

Jak postupovat

Před pokládkou se palubky musí minimálně na 48 hodin uskladnit zabalené v místnosti, aby se mohly přizpůsobit vlhkosti vzduchu. 

  • Začneme v rohu místnosti ve směru dopadajícího světla. Přesahující profil je na straně stěny, klíny udržují dilatační spáru. První dvě řady zatím nelepíme.
  • Čelní strany již není nutné sklepávat kladívkem přes příložku. Následující palubku nasadíme zešikma, posuneme na správné místo a stlačíme dolů, dokud nezacvakne. Spára musí být těsná.
  • Při vyměřování a přířezu poslední palubky musíme na délku odečíst 10 mm kvůli dilatační spáře. Odstup vůči stěně zajišťují klíny.
  • Od třetí řady již palubky lepíme a palubku vždy zafixujeme silným tlakem, pak už se ani nehne.