Články & návody

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Karissa Corp SEzateplení fasád minerální vatou i polystyrenem.

Trápí Vás vlhké zdivo? Kontaktujte HW - PANTY, spol. s r. o.

Senior Park Hlušovice - alternativa pro domov pro seniory Olomouc.

MBL spol. s r.o. - stříkaný sklolaminát Brno.

ROSA In s.r.o. - rekuperace na klíč.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek na míru Jihlava.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

Zámkář Jan Hanák - nouzové otevření dveří od bytu i auta v Brně a okolí.

DRATEL, s.r.o. - elektroinstalace Brno.

Jak vyhnat ze zahrady krtka

Krtek je oblíbeným talismanem dětí již po několik desetiletí. Ovšem živý představitel tohoto malého zvířátka je postrachem všech zahrádkářů. Kdo by ho miloval, když se na úhledném trávníku objeví nezaměnitelné krtiny v podobě hromádky hlíny. Bojovat s krtkem je někdy úmorná práce, zvláště když jej nesmíme zahubit, jelikož se jedná o chráněný živočišný druh. Nezbývá tedy nic jiného, než jej ze zahrady vypudit, aby se vyřádil u souseda nebo na louce. Jak to udělat, na to existuje spousta rad.

Co krtkovi vadí

Především nemá rád hluk. Krtek je totiž slepý, ovšem řídí se vynikajícím čichem a sluchem. Pokud budete po celou sezónu po pozemku chodit, budou po něm běhat děti a domácí mazlíčkové, budete pravidelně jezdit se zahradní sekačkou, to vše krtka spolehlivě odradí. Určitě si všimnete, že krtiny se nejvíce objevují na pozemku v období mírné zimy, kdy je na zahradě klid a půda není promrzlá do hloubky. Krtek má tak dostatek času a hlavně klidu pro provádění svých rejdů.

Babské rady

Jelikož má krtek vynikající čich, můžete vyzkoušet například naftalínové tablety, hadr namočený v naftě, psí chlupy, lidské vlasy a podobné babské rady. Někdy to zabere, ovšem většinou se krtek pouze přesune o kousek dál a v klidu si buduje svou spletitou síť chodbiček. O něco účinnější jsou různé dýmovnice, které se prodávají v drogeriích. Vyžaduje to ucpání všech otvorů a do jednoho z nich vložit zapálenou kapsli.

Přirozené způsoby

Ideální prevencí a účinným způsobem, jak krtkovi znepříjemnit jeho působení na zahradě, je působit hluk, který mu vadí. Při shánění potravy se totiž musí spolehnout pouze na svůj čich a sluch, takže ho hluk na pozemku ruší. Pokud tedy budeme od jara do podzimu na pozemku vyvíjet jakoukoliv aktivní činnost, budeme mít jistotu, že se krtek alespoň na sezónu odstěhuje jinam.
Dobrým pomocníkem jsou v tomto směru plašiče krtků, které jsou založeny na elektronickém nebo solárním pohonu. Vydávají v pravidelných intervalech určitý zvuk a vibrace, které se šíří podzemím a krtkovi znepříjemňují život. Zpravidla tyto plašiče působí v okruhu až do třiceti metrů, takže jeden přístroj pokryje celou malou zahradu.