Články & návody

Klempířství Brno - zkušení klempíři, pokrývači a tesaři. Působnost především Brno a okolí. NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění pro bednění stěn, sloupů, stropních konstrukcí. Působnost po celé ČR.

T R A M O N T A spol. s r.o. - zámečnictví a kovovýroba Brno.

Rekvalifikační kurzy Ostrava - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Ostravě a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

Technický a stavební dozor pro všechny typy a velikosti staveb.

Karissa Corp SEzateplení fasád minerální vatou i polystyrenem.

Trápí Vás vlhké zdivo? Kontaktujte HW - PANTY, spol. s r. o.

Senior Park Hlušovice - alternativa pro domov pro seniory Olomouc.

MBL spol. s r.o. - stříkaný sklolaminát Brno.

ROSA In s.r.o. - rekuperace na klíč.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek na míru Jihlava.

FlexaMi Auto s.r.o. - repase vstřikovačů.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

Zámkář Jan Hanák - nouzové otevření dveří od bytu i auta v Brně a okolí.

DRATEL, s.r.o. - elektroinstalace Brno.

6 tipů, jak přimět mravence odstěhovat se z vaší zahrady

Mravenci jsou užiteční tvorové, kteří však při svém přemnožení mohou způsobit velkou neplechu v naší zahradě. S příchodem jara se obvykle začínají usazovat na trávníku a dalších plodinách, které svědomitě pěstujeme. Existují tedy nějaká řešení, jak mravence přesvědčit, aby šli o dům dál? Samozřejmě! Dokonce si můžete zkusit více možností a vybrat si tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Konkrétní tipy vám přinášíme v dnešním článku.

Nežádoucí benefity

Mravenci se řadí mezi blanokřídlý hmyz, který žije v koloniích a obecně je velmi hojně známý i rozmnožený. Své příbytky si staví v místech, kde je teplo a zároveň vlhko. Jejich oblíbenou potravou je uhynulý hmyz, semena a nektar z ovoce. Právě proto se často ubytovávají v našich zahradách, kde mají optimální podmínky i dostatek potravy. Problém však nastává ve chvíli, kdy jsou přemnoženi a jejich chování nám škodí. Nejprve můžete pozorovat okousané pupeny na stromech nebo sladkých plodinách a později najdete vyhrabanou půdu zahrady. Nejradši však mají mravenci jahodník. Jednotlivé listy a květy začnou jejich okusováním následně usychat nebo se jim nebudete dařit, tak jako je obvyklé. Tento signál by vás měl varovat a upozornit, že si mravenci smlsnou zřejmě i na úrodě. Každý z vás jistě zažil jahodu, která na pohled vypadala neporušená, ale ve skutečnosti byla vykousaná od mravenců. Kromě toho, že mravenci ničí pravidelný růst rostlinky poškozují také zdraví jednotlivých rostlin. Jejich trávicí trakt je totiž plný výtrusů z hniloby, kterou pak mohou přenášet z jedné rostliny na druhou. Jejich oblíbenou činností je také přenos a ochrana mšic. Z jejich povrchu totiž sosají sladkou medovinu a této pochoutky se za nic nechtějí vzdát. Nejen, že tedy v zahradě budete mít přemnožené mravence, ale i mšice, které taktéž narušují růst a vitalitu rostlin.

Co funguje?

Tipů, jak se zbavit mravenců v zahradě je hned několik. Můžete si vybrat od toho nejšetrnějšího způsobu až po radikální řešení.

  1. Přestěhování

Jednoduchý způsob, který v případě dodržení určitých zásad může efektivně fungovat. Bude vám navíc stačit pouze starý kameninový květináč. Ten snadno přiklopíte na mraveniště a necháte mravence ubytovat v novém příbytku. Pak už jen stačí odnést květináč s mravenci na jiné místo, kde jejich působení nebude nežádoucí. Vzhledem k tomu, že mají mravenci velmi citlivý čich, stačí místo výskytu mraveniště posypat např. sušenou levandulí nebo listy pelyňku. Tento způsob vám zajistí, že se mravenci na to samé místo s jistotou nevrátí.

  1. Aromatické bylinky

Jak bylo řečeno výše, mravenci mají velmi citlivý čich. Pokud tedy chcete předejít škodám na jednotlivých plodinách, stačí do jejich prostoru umístit aromatickou bylinku. Speciálně levandule, máta, eukalyptus nebo lichořeřišnice fungují skvěle, a navíc i vkusně doplní vaši zahradu. A co víc, z pěstovaných bylinek si posléze můžete uvařit nebo připravit speciální čaje či masti.

  1. Koření a káva

Kromě bylinek funguje efektivně i koření a káva. Zkuste zahradu posypat skořicí, majoránkou, hřebíčkem nebo kávovou sedlinou a uvidíte, že mravenci se s vámi rychle rozloučí.

  1. Chemické nástrahy

Nevěříte-li babským radám, můžete sáhnout po chemických přípravcích. Těch je v současné době na trhu nespočetné množství a stačí si tak vybrat jen variantu, která pro vás bude nejoptimálnější. Časté jsou granule, uzavřené domečky nebo tekuté gely. Výhodou těchto přípravků je fakt, že je lze použít i v domě, kam se taktéž mravenci mohou dostat. Problém není ani v případě domácích mazlíčků. Pach přípravků by je dle tvrzení výrobců produktů měl odpuzovat a zabránit tak jejich pozření.

  1. Postřiky

Na bázi chemie fungují i postřiky, které lze taktéž zakoupit ve specializovaných obchodech. Směsí lze postříkat celou zahradu včetně jednotlivých plodin.

  1. Solární systém

Chcete-li se vyhnout chemii můžete vyzkoušet revoluční řešení v podobě solárního nebo ultrazvukového odpuzovače. Zařízení snadno umístíte do zahrady, kde vás ochrání nejen od mravenců, ale i od krtků či hrabošů, kteří taktéž mohou napáchat nepříjemné škody. Toto řešení je navíc zcela humánní, protože hmyz nezabíjí, ale pomocí vibrací v půdě ho nutí najít si nové bydliště.

Závěrem řečeno, neztrácejte naději! I když se to na první pohled nemusí zdát, boj s mravenci bývá často úspěšný. Díky jednotlivým metodám nebo jejich kombinaci se vaše zahrada dostane brzy zpět do formy.

 

 

 

Fotografie